Jednym z elementów kompletnego odbioru robót budowlanych jest sprawdzenie otoczenia budynku i jego części wspólnych. Znaczenie prawidłowo przeprowadzonej kontroli elementów służących użytkownikowi lokalu, a znajdujących się poza nim, jest równie ważne jak odbiór mieszkania. Zazwyczaj przeprowadza go inspektor na zlecenie pierwszego zarządcy – dewelopera. Aby mieć pewność, że odbiór części wspólnych został przeprowadzony rzetelnie, powinien być przeprowadzony przez niezależnego inspektora nadzoru. Korzyści wynikające z prawidłowo przeprowadzonego odbioru obejmują przede wszystkim oszczędności w trakcie eksploatacji budynku. Usterki zostają usunięte na koszt dewelopera, a okres, w którym utrzymanie budynku nie wymaga przeprowadzenia prac remontowych, może znacznie się wydłużyć. Wyeliminowane zostają również przyczyny niekorzystnych zjawisk spowodowanych nieprawidłowym wykonaniem elementów konstrukcji.
Najczęstszymi niepożądanymi sytuacjami są zawilgocenia piwnic, nadmierne wychłodzenie i zawilgocenie mieszkań, przecieki spowodowane nieszczelnościami w pokryciu dachowym (także przy świetlikach i wyłazach), szybka degradacja elewacji w skutek nieprawidłowo wykonanych opierzeń balkonów czy parapetów zewnętrznych. Także psujące się bramy i domofony, pozapadana kostka na dojściach i dojazdach, nie prawidłowe wykonanie systemu odprowadzania wód opadowych powodujące zalewanie balkonów, wypłukiwanie gruntu pod powierzchniami utwardzonymi, zaleganie wody na dojściach i dojazdach.
Estetyka i walory użytkowe klatek schodowych, elewacji, dachów, nawierzchni, placów, itp. są przeze mnie oceniane zarówno pod względem zgodności z przepisami zawartymi w Prawie Budowlanym, Warunkach Technicznych, Polskich Normach, jak i zasadami sztuki budowlanej. Z każdego odbioru części wspólnych sporządzany jest protokół, który zawiera wykaz sprawdzonych elementów oraz wyczerpujący opis usterek i sposobu ich usunięcia. Dokument ten jest opracowany w taki sposób, aby wyeliminować możliwość pominięcia jakichkolwiek usterek oraz zawiera termin ich usunięcia. Kiedy zalecenia zostaną zrealizowane dokonuję odbioru końcowego - potwierdzającego, że prace zostały wykonane poprawnie. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas odbioru końcowego, wszystkie wyżej opisane działania rozpoczynam od początku, aż do osiągnięcia wymaganego rezultatu.
Zakres odbioru mieszkania obejmuje sprawdzenie komórki lokatorskiej i miejsca parkingowego. W częściach podziemnych sprawdzamy, czy nie występują ślady zawilgoceń, a także czy spadki zapewniające usuwanie wody są wykonane prawidłowo. Kontrola obejmuje również działanie bramy garażowej, oświetlenia, sprawdzenie wymiarów miejsc parkingowych i powierzchni komórki oraz zastosowane rozwiązania w zakresie wentylacji.
Sprawdzimy rozmieszczenie i działanie grzejników, gniazdek, włączników i oświetlenia oraz rozmieszczenie podejść instalacji sanitarnych. Zmierzymy przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych. Wymagania dotyczące ogrzewania oraz przepływu powietrza w pomieszczeniach są ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i muszą zostać spełnione bez względu na rodzaj wentylacji, temperatury panujące na zewnątrz, czy wysokość budynku ( są to najczęściej spotykane przez nas argumenty deweloperów tłumaczące niesprawność wentylacji).
Sprawdzenie balkonów i tarasów obejmuje pomiar spadków, kontrolę stanu opierzeń i balustrad. Skontrolujemy jakość wykończenia - ułożenie płytek ( w przypadku tarasów na gruncie kontroli podlega jakość wykonania nawierzchni), wykonanie cokołów, jakość fug i izolacji, występowanie zacieków, przebarwień i uszkodzeń mechanicznych oraz sposób odprowadzania wody deszczowej.
Skontrolujemy działanie okuć, funkcjonowanie okien i drzwi, uszkodzenia ram, szyb, parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, uszczelek, progów, oklein, klamek i szyldów. Sprawdzimy montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych oraz sposób i jakość montażu w miejscach newralgicznych takich jak np. narożniki na stykach parapet-okno-elewacja. Zweryfikujemy, czy drzwi spełniają warunki deklarowane przez dewelopera i określone w załączniku do umowy.
Zlecenie przeprowadzenia odbioru domu od dewelopera.
Po potwierdzeniu dostępności i rezerwacji terminu prosimy o przesłanie na e-mail adresu, rzutów, opisu technicznego budynku (znajdują się one w załączniku do umowy), ewentualnych zmian aranżacyjnych ustalonych z deweloperem oraz numeru telefonu. Jeśli nie mają Państwo skanu lub wersji elektronicznej, prosimy o zabranie dokumentów na odbiór. Warto pamiętać o zabraniu całej umowy – w trakcie odbioru może się przydać w rozwiązaniu kwestii spornych dotyczących sposobu obliczania powierzchni czy też standardu wykonania.
Po usunięciu usterek wykazanych podczas pierwszego odbioru deweloper wyznacza kolejny termin. Zwykle nasza pomoc nie jest już potrzebna – wystarczy sprawdzić , czy usterki zawarte w protokole zostały usunięte. Jeśli jednak nie czują się Państwo na siłach, bądź mają wątpliwości, czy deweloper podszedł poważnie do sprawy, chętnie pomożemy w ponownym odbiorze.